Pani Łucja (87 l.) jest kobietą, która od ponad 30 lat boryka się z wieloma chorobami.
W młodości, jak sama mówi, wiodła szczęśliwe życie. W wieku 17 lat wyszła za mąż i urodziła dwójkę dzieci. Wszystko zmieniło się, gdy w wieku 30 lat, mąż z dnia na dzień porzucił ją i dwójką dzieci. Musiała radzić sobie ze wszystkim, chwytała się każdej pracy i często pracowała po 20 godzin dziennie.
W wieku 55 lat zaczęła stopniowa tracić wzrok, po wielu badaniach okazał się, że utrata wzroku jest nieodwracalna. Z wiekiem przybywało coraz więcej chorób (dna moczanowa, cukrzyca, zakrzepica żył, reumatoidalne zapalenie stawów). W tamtym roku Pani Łucja przeszła dwa zawały, przez które spędziła pół roku w szpitalu. W tej chwili Pani Łucja jest osobą niepełnosprawną, która nie porusza się samodzielnie i wymaga opieki. Przez choroby jej dzieci odwróciły się od niej, a opiekę sprawuje opiekunka przyznana przez MOPS (przychodzi dwa razy – na 3 godziny rano i 3 godziny wieczorem). Pani Łucja utrzymuje się z emerytury oraz świadczenia pielęgnacyjnego (razem 2201 zł). Największym kłopotem są koszty leczenia, opatrunki medyczne i pampersy (ok. 1300 zł miesięcznie). Miesięcznie pozostaje kobiecie ledwie 193  zł. Pani Łucja bardzo boi się zimy, ponieważ w jednopokojowym mieszkaniu ma ogrzewanie gazowe, którego koszt ma wzrosnąć, a już w tej chwili łączne opłaty mieszkaniowe wraz z delikatnym ogrzewaniem wynoszą 708 zł miesięcznie.
Pani Łucja pomimo swojej choroby jest bardzo pozytywną osobą, uwielbia słuchać seriali telewizyjnych, o których później opowiada swojej opiekunce. Bardzo lubi, gdy ktoś z nią przebywa.
Zapytana o swoje największe marzenie powiedziała, że chciałaby choć na chwilę odzyskać wzrok i ujrzeć piękno świata, który ją dookoła otacza oraz móc samodzielnie zadbać o siebie.

Potrzeby Pani Łucji:

  • żywność trwała: makaron, kasza, ryż, mąka, cukier, olej, dżem, kawa, herbata, konserwy mięsne, rybne, sosy w słoikach, warzywa w puszkach,
  • środki czystości: proszek do prania, płyn do płukania, płyny czyszczące, płyn do mycia naczyń, mydło/żel do mycia, szampon,
  • pampersy Seni Super Plus, rozmiar L (superchłonne dla dorosłych),
  • podkłady higieniczne,
  • opatrunki (gazy, plastry bandaże),
  • ciepłe kapcie „bambosze”, rozmiar 42,
  • koszula do spania, rozmiar XXL,
  • kołdra,
  • * kuchenka gazowa (płyta z palnikami) – nie jest to rzecz obowiązkowa – jeśli Darczyńca będzie miał możliwości zakupu na pewno sprawi tym kobiecie ogromną radość, gdyż obecny sprzęt ulega częstym awariom.

kod rodziny: TRP/2022/34


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder