Pani Janina (86 l.) żyje samotnie w niewielkim jednopokojowym mieszkaniu. W przeszłości kobieta wiodła spokojne życie u boku swojego męża oraz dzieci. Kobieta długo zajmowała się domem, lecz kiedy dzieci podrosły podjęła pracę. „Lubiłam pracować, łapałam się każdej pracy, najlepiej wspominam jednak pracę w polu u mojego wuja, było tam tyle ludzi” – wspomina podczas rozmowy. Dzieci Pani Janiny dorosły, a kobieta wraz z mężem spokojnie zestarzeli się, wspierając się wzajemnie.

Sytuacja w życiu emerytki zmieniła się kilka lat temu. Wykryto u niej nowotwór i konieczna była operacja usunięcia macicy. Od tamtej pory kobieta musi spożywać lekkostrawne posiłki. Niedługo potem zmarł mąż pani Janiny. „Dzieci czasem mnie odwiedzają, dwie z moich córek mieszkają niedaleko, lecz mają swoje życie i widuje je co najwyżej raz w tygodniu. Córka i syn mieszają zagranicą i ciężko pracują więc przez większość czasu jestem sama” – opowiada kobieta. Mieszając z mężem kobieta miała dużo wsparcia, razem chodzili na spacery, wspólnie spożywali posiłki, po jego śmierci kobieta większość czasu spędza sama w czterech ścianach. Nadszedł moment kiedy samotne spacery stały się niemożliwe, kobieta kilkukrotnie spadła ze schodów i postanowiła ograniczyć wyjścia z domu. Zakupy robi jej córka lub opiekunka. „I tak z dnia na dzień jestem bliżej męża, oczy i ręce powoli odmawiają posłuszeństwa, nie mogę już robić na drutach ani czytać książek” – kobieta mówiąc spogląda na zdjęcie męża i mówi dalej „Starość się Panu Bogu nie udała”.

Dochody kobiety to 1815 zł, po odliczeniu kosztów utrzymania oraz leków, pani Janinie zostaje jedynie 665 zł na życie.

Wśród najważniejszych potrzeb Pani Janina wskazuje:

  • Żywność trwała: makaron, kasza, ryż, mąka, cukier, olej, dżem, kawa, herbata, konserwy mięsne, rybne, warzywa w puszkach, sosy w słoikach etc.
  • Środki czystości: kapsułki do prania, płyn do płukania, płyny czyszczące, płyn do mycia naczyń, mydło/żel do mycia, szampon, pasta do zębów.

kod rodziny: TRP/2022/21


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder