Pan Marek (72 l.) to samotny, starszy mężczyzna, doświadczony przez życie.
Od wielu lat, ze względu na swoje choroby (dawne złamanie kręgosłupa, choroba zwyrodnieniowa, problemy z błędnikiem, wrzody, usunięcie guza w pęcherzu moczowym, otępienie),  mężczyzna nie pracuje. Mieszka w jednym pokoju bez dostępu do łazienki i kuchni. Warunki, które w XXI wieku wydawałyby się nie do zaakceptowania, dla niego są codziennością. Nie posiada prysznica, pralki ani kuchni. Jedyny wolny kawałek blatu, gdzie mógłby położyć płytę gazową, znajduje się tuż obok pieca kaflowego – w związku z czym z tego nie korzysta. Chcąc zjeść ciepły posiłek, na obiady chodzi do pobliskiej jadłodajni – choć i to, ze względu na silne zawroty głowy spowodowane chorobą, staje się nie lada wyczynem. Na pytanie dotyczące higieny, możliwości wyprania ubrań, odpowiada, że po to pracował, by teraz móc w lumpeksie za kilka złotych co jakiś czas kupić jakieś spodnie i koszulkę. Ponadto podzielił się wyznaniem, że niedawno zdecydował się ogolić głowę, by mieć pewność, że nie nabawi się wszy. Żyje z emerytury (1700 zł). Po odliczeniu rachunków i kosztów ogrzewania (929 zł) pozostaje mu na życie 771 zł. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że pan Marian musi się żywić w jadłodajniach (średni koszt obiadu to 25 zł) i jak sam mówi – by nie śmierdzieć – kupować co jakiś czas używane ubrania, na samo życie pozostaje niewiele, przez co również nie zawsze wykupuje leki. Kiedyś jeździł rowerem, lubił spędzać czas aktywnie, lecz choroby i to mu odebrały. Teraz czas spędza głównie zamknięty w czterech scianach.

Wśród najważniejszych potrzeb pan Marek wymienia żywność, chemię i kozaki, które tak naprawdę są jedynymi potrzebami, o których informuje.

Potrzeby Pana Marka:

  • żywność (herbata, kawa, ryż, kasza, makaron, cukier, dżem, konserwy),
  • środki czystości (proszek do prania, płyn do mycia naczyń, mydło, pasta do zębów, płyn do płukania, płyny czyszczące, szczoteczka do zębów),
  • kozaki (rozm. 41, ciemne, z grubą podeszwą).

Szczególnym upominkiem dla niego byłaby woda po goleniu i pianka do golenia.

kod rodziny: TRP/2022/12


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder